
Két napja próbálunk minden trükköt bevetve, hiába helyet kapni Isztambul egyik legnépszerűbb haléttermében, a Griffin-ben. A foglalásnál már csak a titokzatos vendéglő megtalálása bizonyul kalandosabbnak. A taxiban ugyan minden modern tájékozódási kütyü megtalálható, sofőrünk mégis inkább rokonait hívogatja segítségért. Végül kitesz bennünket egy Galata-híd melletti, sötét sikátorban, magunkra maradunk. Az étterem valóban nehezen megközelíthető, egy több emeletes ház legfelső szintjén található. Ahogy a liftből belépünk a terembe, és megcsap a hely zsongása, valamint elénk tárul a kivilágított Boszporusz, azon nyomban megfeledkezünk minden bosszúságról. Amikor pedig a tulajról kiderül, hogy az egyik legjobb vendéglátó, akivel valaha dolgunk volt, már csak azon gondolkozunk, hogy hány fajta előételt (mezét) rendeljünk. Az izgalom nagy, így végül természetesen annyi féle tálka érkezik, hogy beterítik az egész asztalt. Házilag tartósított tonhal, marinált garnéla, ropogósra sütött, friss tintahal és szardella, makréla kapribogyóval. (Később aztán jönnek a ház specialitásai: a nyelvhal kebab és a papírban grillezett tengeri sügér). A makréla nagy sikert arat, így itthon gyorsan alkotok valami hasonlót, hogy még sokáig emlékezzek arra a szép estére és Isztambul fényeire. Egész füstölt makréla kapható pl. az orosz élelmiszereket áruló üzletekben, de filézése, bőrének eltávolítása elég macerás, kényelmesebb makrélafilével dolgozni. Az alábbi recept négy kis adagra szól, ha büfé, vagy török meze részeként kínáljuk, más ételek mellett, akár hat személyre is. Nagyon jól illik mellé vodka, raki, vagy ouzo.
Pácolt makréla lilahagymával, kapribogyóval
Hozzávalók (4 adag)
20dkg füstölt makrélafilé
(vagy egy kb. 50dkg-os egész füstölt makréla, kifilézve)
1 kis lilahagyma, vékonyra szeletelve
2 csemegeuborka, 1/2cm-es kockákra vágva
1 púpos evőkanál kapribogyó, átöblítve
1 citrom leve
2 evőkanál fehérborecet
4 evőkanál olívaolaj
só, bors
A füstölt makrélát kb. 3cm-es darabokra vágjuk. Egy tálban hozzáadjuk a vékonyra felszeletelt lilahagymát, a felkockázott csemegeuborkát. A kapribogyót alaposan átöblítjük, és lecsepegtetjük. Lehetőség szerint sóban eltett kapribogyót használjunk, vagy ha csak eceteset kapunk, azt még alaposabban öblítsük át, mert általában nagyon savas. A kapribogyót is a halhoz adjuk. Ráfacsarjuk a citromlevet, hozzáadjuk a fehérborecetet, végül az olívaolajat. Óvatosan sózzuk ( makréla már eleve sós), frissen őrölt borsot hintünk rá. Pitával, friss kenyérrel, vagy pirítóssal tálaljuk.
Címkék: hal, isztambul, Magyar Narancs, török
írta chili&vanilia 1:13 DE 3 hozzászólás
hétfő, október 24, 2011
Fűszeres, gránátalmaszirupos csirkemáj
Őszi isztambuli látogatásom alkalmával természetesen ezúttal sem maradhatott el a kedvenc Ciya felkeresése. Nemcsak azért, mert az ázsiai oldalon fekvő étterem még mindig a legkedvesebb vendéglőm ebben a városban, hanem azért is, mert az utcájában található a hangulatos Kadiköy piac. Itt szoktam feltankolni hiányzó (és nem hiányzó) fűszerekkel, magokkal, és mindenféle szükségtelen marhasággal (úgymint szárított padlizsán, fürdőszivacs, vagy a ramadánkor tálalt édesség, a güllac készítéséhez szükséges lapok. Mindhárom olyan, amit több alkalommal szereztem már be, de még egyszer sem használtam.). Arról nem is beszélve, hogy ide kompozni kell, ami az egyik legcsodásabb isztambuli időtöltés.
Már számtalanszor voltam itt, tudom, hogy melyek a legfinomabb hideg előételek, a legjobb kebabok ( a pisztáciás), és hogy tilos kihagyni a zseniális kandírozott zöldségeket (a paradicsom és a sütőtök lett ismét a két kedvenc.)
Természetesen mindig kóstolok új ételeket is, ami nem nehéz, hiszen az étlapon mindig más fogások szerepelnek. A kebabok mindig ugyanazok. Úgy alakult, hogy még egyszer sem rendeltünk grillezett májat, pedig a törökök nagyon szeretik minden formában. Albán májnak nevezik, az elnevezést állítólag onnan kapta, hogy az Oszmán birodalomban rengeteg albán munkás dolgozott, akik szegénységükre való tekintettel csak ezt az utcai ételt engedhették meg maguknak. A Ciya-ban fantsztikus grillezett báránymájat kaptunk, ha valaki arra jár, ne hagyja ki. Ez ihlette az alábbi továbbfejlesztett, fűszeres, csirkemájjal készült változatot, jó kis gyors vacsora. A fűszerekkel, a gránátalmasziruppal és az elhagyhatatlan hagymás petrezselyemmel igazi ízorgia. Mind gránátalmaszirup mind szumák kapható pl. a Lehel-csarnokban lévő arab delikátüzletben.
Fűszeres-gránátalmaszirupos csirkemáj
Hozzávalók (2 adag)
25dkg csirkemáj, falatnyi darabokra vágva
1 kávéskanál őrölt római kömény
1 kávéskanál őrölt szegfűbors
¼ kávéskanál őrölt fahéj
½ kávéskanál füstölt paprika (opcionális)
frissen őrölt bors
1+1 evőkanál gránátalmaszirup
1 evőkanál kacsazsír
1 evőkanál mazsola (ha van, korinthoszi), beáztatva
Tálaláshoz:
2 tortilla, kissé megmelegítve
1 csokor petrezselyem
1 lilahagyma, vékonyra szeletelve
1 kávéskanál szumák
A csirkemájat megmossuk, és konyhai papírtörlővel teljesen szárazra itatjuk. Apró (kb. 2cm-es) darabokra vágjuk. Megszórjuk a római köménnyel, szegfűborssal és a fahéjjal, ha használunk, a füstölt paprikával, borsozzuk. Meglocsoljuk a gránátalmasziruppal, összekeverjük. Szárazon felhevítünk egy serpenyőt. Amikor forró, hozzáadjuk a kacsazsírt. Beletesszük a fűszeres csirkemájat, hozzáadjuk a beáztatott mazsolát, és erős lángon dobva-rázva, kb. oldalanként másfél-másfél percig sütjük, hogy kívül megpiruljon, de belül krémes, kissé rózsaszínű maradjon. Ekkor sózzuk. Azonnal a (mikróban, vagy vízgőz fölött megmelegített) tortillára halmozzuk. Mellé petrezselymet és vékonyra szeletelt lilahagymát kínálunk, amelyet megszórunk 1 kávéskanál szumákkal. A hagymás petrezselymet is a májra tesszük. Meglocsoljuk még 1 evőkanál gránátalmasziruppal, majd becsomagoljuk a tortillába