A főzés nagyon közel áll a festészethez. Amikor az ember elkészít egy ételt, hozzáad egy kis ezt, egy kis azt... mintha festékeket keverne."S.D.

Gasztrocs



ckcsenge@yahoo.com

Kedvencem a cola

2012.04.28 20:11

A kóla elvonja a kalciumot a szervezetből

Időnként felüti fejét az a feltételezés, hogy a kóla tönkreteszi a csontrendszerünket, mivel túl sok foszfort tartalmaz. Az üdítő 1 decije csupán 6 miligramm foszfort tartalmaz, mely nagyon csekély mennyiség. Ugyanennyi tejben 92 miligramm foszfor található, tehát tizenötször annyi.

A nagy mennyiségű foszforbevitel csak akkor ártalmas a csontokra és növeli a csontritkulás kockázatát, ha nagyon alacsony a kalciumfogyasztásunk. Napi 1000 miligramm kalciumbevitel mellett nem kell tartanunk a foszfor- és foszfátbeviteltől. 3 liter kólában 180 miligramm foszfor található, pontosan ennyit tartalmaz 10 deka marhahús is, bezzeg ez ellen senkinek nincs kifogása...

A kólában túl sok a koffein

A kávéhoz, teához és az energiaitalokhoz viszonyítva a kólának csekéky a koffeintartalma. Egy eszpresszóban 120 mg koffein található, ugyanennyi teában 40 mg, a kólában csupán 10 mg.

Az üdítők közül a kólában van a legtöbb cukor

Az biztos, hogy édes. És mivel édes, garantáltan tele van cukorral, amitől a kalóriatartalma is kellően magas.  A cukorral készült üdítő tényleg kalóriában gazdag, azonban messze nem a kóla számít a legnagyobb energiabombának. 1 deci cukros kóla 44 kalóriát tartalmaz, míg egy átlagos, nem száz százalékos narancslé 50 kalóriát. Ez persze nem jelenti azt, hogy bármennyit ihatunk belőle, de tény, hogy nem a kólában van a legtöbb kalória. Egy literben 106 gramm cukor található, az Ice teákban 110, a szűrt gyümölcslevekben 130, a szűrt szőlőlében 150, a rostos ivólevekben 125 gramm. Aki figyelni akar a bevitt kalóriákra is, fogyasszon light kólát, édesítőszerrel készült gyümölcsleveket, vagy az abszolut nullkalóriás ásványvizet.

A kóla kokaint tartalmaz?

Régen talán volt némi valóságalapja is a dolognak a marketingfogáson kívül, hogy a kóla kis mennyiségben kokaint is tartalmaz, de ezt sosem fogjuk megtudni, mivel az eredeti összetételt a mai napig is titok övezi. Szintén tévhit az a megállapítás, hogy a hasmenős gyermeknek ropit és kólát kell adni. A sós-édes párosítás inkább fokozza, mint csillapítja a hasmenést. Egyes városi legendák szerint a light kóla fogamzásgátlóként is bevethető (hüvelyöblítésre használva) de természetesen ennek sincs semmi valóságalapja